Dzień wolny za wigilię 2022? Czy należy się dzień wolny za święto w niedzielę?
W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia - 24 grudnia - wypada w sobotę, a to oznacza, że pierwszy dzień świąt (25 grudnia) będzie w niedzielę. Czy w związku z tym pracownikom należą dodatkowe dni wolne?
Kto ustala dni wolne od pracy?
Wigilia Bożego Narodzenia – mimo że kulturowo to niezwykle ważna data, ustawowo nie jest dniem wolnym od pracy. Ustawa z dnia 18 stycznia 1951r. o dniach wolnych od pracy wśród dni wolnych wymienia m.in.:
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
W tym roku Wigilia przypada w sobotę, dlatego dla wielu będzie ona dniem wolnym. Zwyczajowo, kiedy Wigilia Bożego Narodzenia wypada w dzień pracujący, wielu pracodawców skraca czas pracy tego dnia, a nawet wewnętrznie ustala dzień wolny.
Dzień wolny za Wigilię i Boże Narodzenie 2022?
Zgodnie z §2. art. 130 Kodeksu Pracy: Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Podkreślmy:
- Wigilia Bożego Narodzenia nie jest świętem, więc to, że wypada w sobotę nie skutkuje dniem wolnym do odebrania
- Boże Narodzenia wypada w niedzielę, więc także nie skutkuje dniem wolnym do odebrania.
W tym roku jedynie 26 grudnia – poniedziałek – będzie dodatkowym dniem wolnym, co nieco wydłuży świąteczny weekend. Podobnie rzecz ma się w związku z sylwestrem. 31 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy. Ustawa o dniach wolnych od pracy wymienia 1 stycznia wśród wolnych dni, a że 1 stycznia 2023 stycznia przypada w niedzielę, dnia wolnego ekstra nie będzie.
Czy sklepy są otwarte w Wigilię?
Zasadniczo tak, ale krócej niż zwykle, bo do 14.00. Dłużej działają stacje paliw, apteki czy kwiaciarnie. Drugim przypadkiem, w którym sklep może być otwarty po 14.00 tego dnia, postawienie za ladą przedsiębiorcy (osoby fizycznej), który osobiście obsługuje swoich klientów.