Wypadek w drodze do pracy lub z pracy – kiedy?
Kiedy mówimy o wypadku w drodze do pracy lub o wypadku w drodze z pracy? Komu należy zgłosić wypadek w drodze do lub z pracy i jakie świadczenia przysługują poszkodowanemu?
- Kiedy wypadek jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy?
- Jeśli wydarzył się wpadek, ale droga do pracy/ z pracy została przerwana, liczy się jako wypadek w drodze do pracy/ z pracy?
- Jeśli wydarzył się wpadek a droga do pracy/ z pracy nie była najkrótsza, ale dla poszkodowanego najdogodniejsza, liczy się jako wypadek w drodze do pracy/ z pracy?
- Jeśli wydarzył się wpadek, ale na ścieżce prowadzącej przez ogród pracownika, jest wypadkiem w drodze do pracy/ z pracy?
- Kiedy mówimy o drodze do pracy/ z pracy?
- Wypadek w drodze z pracy lub do pracy – gdzie zgłosić?
- Karta wypadku – wypadek w drodze do pracy lub z pracy
- Wypadek w drodze do pracy lub z pracy – świadczenia
Kiedy wypadek jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy?
Zgodnie z definicją podana w art. 57b ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, aby wypadek został uznany za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, zdarzenie musi spełniać następujące warunki:
- musi być nagłe
- wywołane przyczyną zewnętrzną
- wystąpić w drodze do miejsca wykonywania zatrudnienia lub w drodze z tego miejsca do domu; droga musi być możliwie jak najkrótsza i nie może zostać przerwana.
Droga do pracy rozpoczyna się po opuszczeniu domu/ mieszkania i kończy po przekroczeniu bramy zakładu pracy lub po wejściu do budynku, w którym znajduje się miejsce pracy pracownika.
Ta reguła jednak pozostawia dość duże pole manewru.
Jeśli wydarzył się wpadek, ale droga do pracy/ z pracy została przerwana, liczy się jako wypadek w drodze do pracy/ z pracy?
Tak, o ile przerwa była uzasadniona i jej czas nie przekraczał niezbędnego minimum.
Jeśli wydarzył się wpadek a droga do pracy/ z pracy nie była najkrótsza, ale dla poszkodowanego najdogodniejsza, liczy się jako wypadek w drodze do pracy/ z pracy?
Tak, jeśli poszkodowany wybrał drogę najdogodniejszą dla siebie z komunikacyjnego punktu widzenia.
Jeśli wydarzył się wpadek, ale na ścieżce prowadzącej przez ogród pracownika, jest wypadkiem w drodze do pracy/ z pracy?
Tak. Podobnie, jeśli poszkodowany mieszka w budynku wielorodzinnym i do wypadku dojdzie na ogólnodostępnej klatce schodowej. Oczywiście mówimy o okolicznościach drogi do pracy/ z pracy.
Kiedy mówimy o drodze do pracy/ z pracy?
Droga z pracy i do pracy jest także wtedy, kiedy w czasie drogi z domu do pracy i z pracy do domu poruszasz się z miejsca lub do miejsca:
- innego zatrudnienia lub działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego.
- wykonywania funkcji i zadań zawodowych lub społecznych
- zwykłego spożywania posiłków
- odbywania nauki lub studiów.
Oznacza to, że codzienne, zwyczajowe zakupy spożywcze i zawożenie dziecka do szkoły włączają się w drogę z pracy i do pracy.
Wypadek w drodze z pracy lub do pracy – gdzie zgłosić?
Jeśli uległeś wypadkowi w drodze z pracy lub do pracy, niezwłocznie powiadom pracodawcę. Pracodawca ustala okoliczności i zbiera dokumentację dotyczącą zdarzenia.
Karta wypadku – wypadek w drodze do pracy lub z pracy
Istotna jest karta wypadku, w której opisać należy:
- okoliczności wypadku
- miejsce wypadku
- przyczyny wypadku.
Pracodawca ma 14 dni na sporządzenie karty wypadku.
Jeśli wypadek zostanie uznany za wypadek w drodze do pracy lub wypadek w drodze z pracy oraz skutkuje niezdolnością do pracy, pracownikowi przysługują określone świadczenia.
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy – świadczenia
Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest na poziomie 100% należnego wynagrodzenia przez:
- 33 dni w ciągu roku kalendarzowego
- 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, jeśli pracownik ukończył 50 lat.
Po tym czasie w firmach, które zatrudniają mniej niż 20 osób, wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje ZUS. Zasiłek chorobowy na poziomie 100% wypłacany może być przez 182 dni.
Po upływie 182 dni pracownik niezdolny do pracy może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane osobom, którym leczenie i rehabilitacja umożliwią powrót do pracy.
Wpis ma charakter informacyjny. Po poradę prawną lub księgową udaj się do swojego prawnika/ biura rachunkowego.